Jurbarko rajono Šimkaičių girioje yra Lietuvos respublikos Prezidento, Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio tarybos prezidiumo pirmininko, generolo Jono Žemaičio vyriausioji vadavietė-bunkeris. Prie bunkerio pastatytas paminklas, kabo LR trispalvė. Į bunkerį galima patekti: viduje kabo keletas Jono Žemaičio portretų, žmonių atvežtos ikonos.
Nuolat gyvenant sekinančiomis sąlygomis, jaučiant didelę įtampą ir atsakomybę J. Žemaičio sveikata ėmė silpnėti ir 1951 m. gruodžio mėnesį jis sunkiai susirgo. 1952 m. sausio 30 d. jis pasirašo aktą: „Šiandien dėl ligos nustojau vykdyti pareigas.“ Slaugomas M. Žiliūtės slėpėsi Jurbarko rajone Šimkaičių miško bunkeryje. 1953 m. pasitaisius sveikatai, vėl ėmė eiti buvusias pareigas, nutarė atkurti ryšius su užsieniu.
1953 m. gegužės 30 d. bunkeris, kuriame slapstėsi J. Žemaitis, buvo išduotas. Įmetus migdomųjų dujų granatą per vėdinimo angą, mėginta išvengti taip ilgai ieškoto „pogrindžio prezidento“ savižudybės ir po sėkmingos operacijos J. Žemaitis buvo suimtas. Birželio 23 d. gavus specialų įsakymą iš Maskvos, J. Žemaitis buvo nugabentas į Maskvą pas Lavrentijų Beriją ir ten tardomas. Atsisakius padėti MVD organams, 1954 m. birželio 1 d. prasidėjo teismas, kuriame J. Žemaitis buvo nuteistas – jam paskirta mirties bausmė ir konfiskuotas turtas. Nuosprendis įvykdytas 1954 m. lapkričio 26 d. Maskvos Butyrkų kalėjime. (Iš genocid.lt)
Kelio ženklai-nuorodos yra kelyje Raseiniai - Jurbarkas. Galima vykti keliu Jurbarkas - Vadžgirys arba tiesiog iš Vadžgirio.
Šiuo metu vadavietės priežiūra rūpinasi Eržvilko kultūros centras. Kiekvienais metais rugpjūčio 23 dieną, šioje ypatingoje vietoje vyksta renginiai, skirti įprasminti visų, kovojusių už Lietuvos laisvę žygdarbius. Pagerbiant gen. Jono Žemaičio-Vytauto atminimą yra organizuojame jo gimimo ir mirimo metinių minėjimai, organizuojamos ekskursijos, pėsčiųjų, dviratininkų žygiai.
Daugiau informacijos: Šis el. pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.
Tel. +370 686 53233
FB: Prezidento generolo Jono Žemaičio vadavietė-bunkeris
Nuroda Google žemėlapiuose
Nuotraukos Eržvilko kultūros centro, R. Bakšienės, V. Judicko, E. Giedraičio.